Oktanyum'un Deneysel Amatör Roketçilik Web Sitesi


Roketçilik Yazılımları


 • Winroc 4.5 - Model Roket Yazılımı
 • VCP - Basınç Merkezinin Belirlenmesi
 • OpenRocket -  Model Roket Tasarım Programı
 • CONVERT - Birim Dönüştürücüsü
 • Rocksim -  Model Roket Tasarım Programı
 • SpaceCAD - Model Roket Tasarım Programı
 • Descent 3.3 - Paraşüt Düşüş Hesaplayıcısı
 •               

  Bilgisayarların işlerliğini sağlayan sistem yazılımlarından hariç, kullanıcıların o bilgisayarda bazı işlemleri yapabilmeleri için muhakkak surette uygulama yazılımlarına ihtiyaçları vardır. Bu uygulama yazılımlarının geliştirilmesi elbette yazılımın kullanıldığı yere göre değişmektedir. Günlük hayatta birçok alanda kullanılan bu tür yazılımların roketçilik gibi bir alanda da kullanılması kaçınılmazdır. Bilhassa yeni tasarımı yapılan model roket modellerinin denge ve uçuş problemlerinin üstesinden bu yazılımlar aracılığıyla kolaylıkla gelinebilinir. Bunun içindir ki aşağıda verdiğim ve model roketçilik dünyasında sıklıkla kullanılan yazılımlar, sizin daha iyi tasarımlar yapmanıza yardımcı olacaktır.

  WİNROC 4.5

  Model Roket Tasarım Yazılımı

  Kullanımı kolay olan bu yazılım sayesinde tasarlanacak olan model roketlerin basınç merkezinin tespiti kolaylıkla yapılabilmektedir. Ayrıca yazılımda model roketin irtifa ve performans simülatörü de bulunmaktadır. Bu yazılımı ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz.

  WINROC.ZIP    Sürüm: 4.5       5.49 MB            Ücretsiz yazılım


  VCP

  Basınç Merkezinin Belirlenmesi

  Bu programla bir model roketin basınç merkezinin yeri kolaylıkla belirlenebilmektedir. Ayrıca yazılımın bulunduğu adreste bulunan ve eğitim amacıyla kullanılabilecek Rocket Motor Tutorial adlı bir DOS yazılımı sayesinde bir model roket motorunun ateşlenmesi canlandırılmaktadır.

  VCP.ZIP    Sürüm 164    617 kb              Ücretsiz yazılım


  OPENROCKET

  Model Roket Tasarım ve Simülasyon Programı

  Bu programla bir model roketin baştan sona bütün tasarımını yapabilir ve tasarladığınız bu roketi simülatör aracılığıyla fırlatabilirsiniz. Roket motor kombinasyonları yardımıyla modelin çıktığı irtifa ve uçuş süresi kolaylıkla canlandırılabilmektedir. Java tabanlı bir yazılım olan OpenRocket programı açık kaynaklı bir proje olma özelliğinde olup sürekli olarak kullanıcılar tarafından geliştirilmektedir.

  OPENROCKET    Sürüm 15.03                    21.1 MB               Ücretsiz yazılım

  CONVERT

  Birim Dönüştürücüsü

  Kuvvet, Basınç, Yoğunluk, Alan, Uzunluk, Hacim ve diğer başka ölçü birimlerini birbirlerine dönüştüren bir Windows yazılımıdır. Kullanılması çok basit ve pratik olup, bilgisayarınızın bir köşesinde bulunmasını tavsiye ediyorum. Joshua F. Madison tarafından yazılmıştır.  www.joshmadison.com/soft  ya da buradan bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz:

  CONVERT.ZIP    Sürüm 4.10    153 kb     Ziplenmiş dosya         Ücretsiz yazılım


  ROCKSİM 9

  Model Roket Tasarım ve Simülasyon Programı

  Bu programla bir model roketin baştan sona bütün tasarımını yapabilir ve tasarladığınız bu roketi simülatör aracılığıyla fırlatabilirsiniz. Roket motor kombinasyonları yardımıyla modelin çıktığı irtifa ve uçuş süresi kolaylıkla canlandırılabilmektedir. 30 günlük bir deneme sürümü olup model roketçilikte ileri seviyede olan modelcilerin vazgeçemeyecekleri bir programdır.

  ROCKSIM    Sürüm v9.0                26 MB               Ücretli yazılım

  SPACECAD

  Model Roket Tasarım ve Simülasyon Programı

  Bu programla ileri seviyede roket tasarımları 2D ve 3D görünümünde başarılabilir.30 günlük bir deneme sürümü olup model roketçilikte ileri seviyede olan modelcilerin vazgeçemeyecekleri bir programdır.

  SPACECAD    Sürüm 5                   6 MB              Ücretli yazılım

  DESCENT 3.3

  Paraşüt Düşüş Hesaplayıcısı

  Bu çevrimiçi çalışan program model roketinize ait geri kurtarma sistemini olan paraşütün düşme hızını hesaplamanıza yardımcı olmaktadır.

  DESCENT    Sürüm 3.3              Çevrimiçi  


  İlk yayımı 9 Ekim 2007

  Son güncelleme 28 Mart 2015

  Sayfa Başı
  Ana Sayfa