Oktanyum'un Deneysel Amatör Roketçilik Web Sitesi


Avrupa Bilim Eğlence Gecesi - III

Avrupalı Araştırmacıların Gecesi (European Researchers’ Night), Avrupa Birliğinin bilimi insanlara sevdirmek amacıyla düzenlediği bir gün süreli bir etkinlik olup, tüm üye ve aday ülkelerde eş zamanlı olarak gerçekleştirilmektedir. Etkinliğin üçüncüsü Avrupa'nın 28 ülkesinde , 200'den fazla kent ile 26 Eylül 2008 gecesi İzmir Kültürpark ve İstanbul İTÜ Taşkışla Kampüsü Bilim Merkezinde Avrupa Bilim Eğlence Gecesi olarak düzenlendi. Farklı zaman dilimlerine ait bilimsel  çalışmaların yer aldığı ''Çağlar Boyu Bilim'' temalı etkinliğin İzmir bölümünde ben de roket bilimini ve model roketçiliği tanıtma görevini üstlendim.

Resim 1 -- Kırmızı Bebekler, Bilim Gecesi'nde görücüye çıktılar.     

Toplumun her kesimini temsil eden 8500 kişinin, bilimle ve bilim insanları ile buluştuğu bu geceye Türkiye'nin değişik şehirlerinden de katılımlar gerçekleşti. Hava koşullarının uygun olmaması nedeniyle kapalı bir mekanda gerçekleşen gece boyunca, standıma gösterilen yoğun ilgi beni fazlasıyla memnun etti. Bir model roket uçuramasam da standımı ziyaret eden yüzlerce kişiyle birebir görüşme imkanım oldu. Kimi zaman da toplu olarak model roketçiliğin ana hatları üzerine olan kısa sunum ve anlatımlarımda etrafımdaki meraklı kitlenin pür dikkat konuya yaklaşımları roketçiliğin ne denli popüler bir konu olduğunun bir göstergesiydi.

Resim 2 -- Anlattıklarımın pür dikkat dinlenmesi beni de mutlu etti.     

''Bu uçuyor mu?'' diye soran tereddüt ve çekingen bakışların küçük sahipleri, model roketçilikle ilgili anlattıklarımı dinledikçe merak duyguları daha da artıyor her şeyi bir çırpıda öğrenmek için art arda sorularını sıralıyorlardı. Masa üzerindeki bilgisayardan model roket uçuşlarına ait videoları gördükten ve hayatlarında ilk kez bir model roketi ellerine aldıktan sonra böyle bir rokete sahip olma arzunu taşıyorlardı.

Resim 3 -- Küçük bir meraklı, model roketçilik hakkında anlatılanları dinliyor.     

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi model roketçi olma heyecanı gözlerinden okunan ve bir model rokete sahip olma arzusunda olan 20 kişiye monte edilmiş halde ''Kırmızı Bebek'' model roketini hediye ettim. Farklı yaş gruplarından ve farklı şehirlerden olan bu kişilerin model roketçiliği bulundukları çevrelerde yaygınlaştırması en büyük temennim olacaktır.

Resim 4 -- Model roketçi olma heyecanı gözlerinden okunan adaylar.     

Gerek etkinliğin hazırlık aşamasında ve gerekse etkinlik süresince maddi ve manevi destekleriyle bana yardımcı olan başta eşim ve sevgili kızlarım olmak üzere tüm dostlarıma teşekkür ederim. Ayrıca bu etkinlikte bana model roketçilik konusunu geniş kitlelere yaygınlaştırma amacımı gerçekleştirmekte yardımları dokunan başta Ege Üniversitesi Bilim-Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) Müdürü Prof. Dr. Fazilet VARDAR SUKAN ve Uzm. Dr. E. Esin KOCABAŞ olmak üzere tüm organizasyon komitesine teşekkürlerimi sunuyorum.

Resim 5 -- Gecede en büyük yardımcılarımdan kızlarım ve arkadaşım Mustafa Bayık     


Son güncelleme 28 Eylül 2008

Sayfa Başı
Ana Sayfa