Oktanyum'un Deneysel Amatör Roketçilik Web Sitesi


Roketçiliğe Başlama


Gönül isterdi ki birçok model roket kitleri ve bu model roketleri uçuracak birçok sınıfta model roket motorları ucuza ve kolayca yurdumuzda bulunabilsin. Ancak, bağlantılar kısmında belirttiğim firmalardan ya da internetten yapacağınız arama sayesinde yurtdışındaki birçok firmadan bu model kitlerini getirtebilmeniz mümkün görünmektedir. Ayrıca benim de imal ettiğim Kırmızı Bebek , Kanarya , İstiklal ve ithal ettiğim Sky Eagle adlı model roket kitleri mevcuttur.

Ülkemizde modelciliği sportif olarak yaygınlaştırmak ve havacılığı sevdirmek görevini yürüten Türk Hava Kurumuna bağlı Havacılık Eğitim Merkezi'nde her yıl yaz aylarında düzenlenen Model Roket Kursu bu hobiye başlanılmasında iyi bir tercihtir. Bu kurslar ayrıca bölgesel olarak düzenlenebilmektedir. Bu kurslara katılan ve başarıyla tamamlayan kişilerle irtibatta bulunmanız sizin roketçilik çalışmalarınızda yalnız kalmamanıza ve çalışmalarınızı başarılı bir şekilde sürdürmenize en büyük etken olacaktır.

Model roketçilik konusundaki faaliyetlerin yetersiz oluşu, bu konuda söz sahibi olabilecek ustaların eksikliğini de beraberinde getirmiştir. Web sitemin güvenlik sayfasında belirtildiği gibi roketçilik hakkında çeşitli kaynaklardan edineceğiniz bilgi roketçilik alanında tecrübe kazanıncaya kadar tek rehberiniz olacaktır. Bu bilginin sağlanmasında önemli bir görev üstleneceğini ümit ettiğim bu web sitesi de sizlere ayrıca yardımcı olacaktır. Sizlere sunduğum bu yardım şekli sadece web sitesiyle sınırlı kalmayacaktır. Model roketçilik hakkındaki başlangıç bilgilerinin size yeterli olduğunu düşünür ve bir model inşasına karar verirseniz, bu modeli yapmanız için gerekli malzemelerin temini konusunda yardımcı olabileceğimi bilmenizi isterim.


İlk yayımı 15 Kasım 2007

Son güncelleme 30 Aralık 2016

Sayfa Başı
Ana Sayfa