Oktanyum'un Deneysel Amatör Roketçilik Web Sitesi


İlgili Sitelere Bağlantılar

 • Deneysel Roketçilik
 • Kurumlar, Organizasyonlar ve Kulüpler
 • Modelcilik Mağazaları
 • Bilimsel Siteler ve Forumlar
 • Faydalı Linkler

 • Deneysel Roketçilik

  Nakka Roketçilik -- Bir uzay ve havacılık firmasında görev yapan Kanadalı Richard Nakka adlı bir danışman mühendisin Deneysel Roketçilik alanındaki tecrübelerini paylaştığı bu konudaki en iyi sitedir. Sitenin basit bir tasarımı olmasına karşın içeriğinin çok zengin olması, beni özentiye sevk ederek kendi  web tasarımının da benzer olmasına yol açtı.

  James Yawn -- Richard Nakka gibi şeker itici yakıtlarla amatör roketçiliği sürdüren usta bir roketçinin sitesinden öğrenilecek çok şey olsa gerek. İncelemenizi tavsiye ederim.

  Polonya Roket Derneği -- Polonya'daki Deneysel Amatör Roketçilerin çalışmalarını bir çatı altında sürdürmeye karar vermeleri ile ortaya çıkmış bir organizasyon.

  Güney Afrika Roketçilik -- Güney Afrika'daki roketçilik faaliyetlerinin anlatıldığı ilginç bir site .

  AIR -- İzlanda Amatör Roketçilik -- En kuzeydeki küçük bir ülke olan İzlanda'da, ilk kez bir grup roketseverin bir amatör roketi 1 km. irtifaya kadar fırlatmalarını konu alan bir web sitesi.


  Kurumlar, Organizasyonlar ve Kulüpler

  ROKETSAN -- Ülkemizin, ulusal roket ve füze araştırma-üretim programlarına önderlik yapmak üzere kurulan ve bu konudaki görevini yerine getirme gayretinde bulunan merkezlerinden biri. 

  SAGE -- Temel görevi, savunma sistemlerinin temel araştırmasından ve kavramsal tasarımından başlayarak, bu sistemlerin mühendislik ve prototip üretimlerini içeren araştırma ve geliştirme faaliyetlerini yürütmek olan bu kurumun, projeleri arasında en tanınanı Toros Topçu roketidir.

  TAİ -- Ülkemiz havacılık ve uzay sanayisinin gelişmesine öncülük yapma amacında olan kuruluştur. Türkiye’de insanlı ve insansız hava platformlarının tasarımı, geliştirilmesi, imalatı, entegrasyonu, modernizasyonu ve satış sonrası hizmetleri alanlarında teknoloji merkezi konumunda bulunmaktadır.

  THK MODEL UÇAK OKULU -- Türk Hava Kurumuna bağlı bu okul, modelciliği sportif olarak yaygınlaştırmak ve havacılığı sevdirmek amacıyla eğitim vermektedir. Model roketçilik konusunda da ,uzay modelleri sınıfında 5 gün süreli ücretsiz kurslar düzenlemektedir.

  FAI -- Havacılık ve uzay araçları etkinliklerini dünya çapında geliştirme ve ilerletmeyi kendisine amaç edinen uluslararası bir organizasyondur.

  AVRUPA ROKETÇİLİK -- Avrupa'da faaliyet gösteren roketçilik kulüp ve organizasyonlarının aralarında işbirliğini amaçlayan bir web portalı.

  IMR -- Almanya, Avusturya, İsviçre, Lüksemburg gibi almanca konuşan ülkelerin model roketçilik ve yüksek güç roketçiliğini geliştirip yaygınlaştırmaya yönelik olarak, kendi aralarında oluşturdukları bir organizasyon.

  KOMAROV -- 1967 yılında uzay yolculuğu görevi esnasında hayatını kaybeden ilk insan olan Komarov'un anısına 1969 yılında Slovenya'da kurulan uzay ve roket kulübü.

  NAR -- Kurulduğu 1957 yılından bu yana Amerika'da model roketçiliğin gelişmesini ve organize olmasını sağlamayı amaçlayan bu kurumun, seksen bini aşkın üyesi bulunmaktadır.

  TRİPOLİ -- 1964 yılında bir grup lise öğrencisinin bilim kulübü olarak kurduğu bu organizasyon, bugün dünyada yüksek güç roketçilik alanında otorite olarak kabul edilmektedir.


  Modelcilik Mağazaları

  HOBBYLINC -- Model roketçilikle ilgili  dünyanın en iyi firmalarının ürünlerini bulabileceğiniz ve online olarak alışverişte bulunabileceğiniz Amerika kaynaklı bir satış sitesi.

  ESTES ROKETÇİLİK -- Model roketçilik dünyasının en köklü ve en büyük firmasının ürünleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

  APOGEE ROKETÇİLİK -- Yeni bir firma olmasına rağmen model roketçilik dünyasına sunduğu ürünler, yazılımlar ve eğitimle ilgili yayınlarla dikkat çeken bir firma.

  QUEST AEROSPACE -- Model roketçilik dünyasına sunduğu uygun fiyatlı  eğitim kitleriyle tanınan bir firma.


  Bilimsel Siteler ve Forumlar

  BİLİM FENERİ -- Bilimle uğraşmaktan keyif alanların bir araya gelebilmelerine olanak sağlayan Türkiye'nin en geniş kapsamlı ve gerçek bir bilim sitesi. Site yönetim kadrosunda kimya moderatörü olarak görevde bulunmakta olduğum bu siteyle, tanışmanızdan itibaren vazgeçemeyeceksiniz.

  MODELCİ NET -- Modelcilik uğraşısını tanıtmak, yaygınlaştırmak ve geliştirmek amacıyla usta modelciler tarafından hazırlanan bu site tüm modelcilere açıktır. Modelcilik konusundaki zengin yazıları ve yine zengin içerikli bir forumu bulunmaktadır. Forumda model roketçilik konusunda da görüş alış verişinde bulunabileceğiniz bir kısım bulunmaktadır.


  Faydalı Linkler

  SESLİ SÖZLÜK -- Kayıtlı kullanıcılarının da sözcük katkısında bulunabildiği ve her geçen gün zenginleşen içeriğinden çevrim içi olarak faydalanabileceğiniz İngilizce-Türkçe-Almanca bir sözlük.

  TURENG SÖZLÜK -- Kayıtlı kullanıcılarının da sözcük katkısında bulunabildiği ve her geçen gün zenginleşen içeriğinden çevrim içi olarak faydalanabileceğiniz İngilizce-Türkçe bir sözlük.  İlk yayımı 4 Kasım 2007

  Son güncelleme 7 Ağustos 2015

  Ana Sayfa