Oktanyum'un Deneysel Amatör Roketçilik Web Sitesi


İstiklal

 • Giriş 
 • Yapımı 
 • Giriş

  İstiklal model roket kiti Kırmızı Bebek ve Kanarya model roket kitlerinden sonra tarafımdan tasarlanarak üretilmiş üçüncü bir model roket kiti. Bu kit de Kırmızı Bebek ve Kanarya model roket kitleri gibi başlangıç seviyesinde bir kittir.

  Bu modelin gövde borusu kendinden boyalı ve çıkartmalıdır. Kanatçıklar lazer kesim balsa olup burun konisi de ABS plastiktir. İstiklal modeli  31 cm. boyunda ve 34 gr. ağırlığındadır.

  İstiklal model roket kitini içeren paket mümkün olduğunca profesyonelce ve ticari bir amaç doğrultusunda oluşturulmuş olup içerik açısından model roketçiliğe adım atan acemiler için çok tatmin edici olmaktadır. Model roketçilik yapım tekniklerini içeren bu roket, model roketçilikteki ustalığınızın geliştirilmesinde en büyük yardımcınız olacaktır.

  Resim 1 -- İstiklal Model Roket Kiti Ambalaj Etiketi     


  Yapımı

  İstiklal model roketi oldukça sade görünümlü bir ambalaj içerisinde sunulmuştur. Bu model roketin yapımına başlamadan önce paketin içinde bulunan veya bu web sayfasında pdf formatında olan montaj kılavuzundaki yapım aşamalarını iyice okuyarak montaj işlemini kafanızda canlandırınız. Paketi açtıktan sonra içindekileri çalışma masanızın üzerine döktüğünüzde İstiklal Model Roket Kitini oluşturan tüm parçaları montaj kılavuzunda yer alan parça şemasıyla eşleştiriniz. Bu eşleştirme sonucunda İstiklal Model Roket Kitini oluşturan malzeme aşağıda bir liste halinde verilmiştir.

   

  Resim 2 -- İstiklal Model Roket Kitini oluşturan parçalar

     

      İSTİKLAL MODEL ROKET KİTİ MALZEME LİSTESİ

   

   

      1. GB-25 Gövde Borusu (23 cm.)                            7. Lazer Kesim Balsa Kanatçık (4 adet)       

      2. GB-19 Motor Kundak Borusu (7 cm.)                 8. Plastik Burun Konisi (1 adet)      

      3. Merkezleme Halkası (2 adet)                               9. Plastik Burun Konisi Tabanı (1 adet) 

      4. İtki Halkası (1 adet)                                           10. 30 cm'lik Naylon Paraşüt (1 adet)

      5. Motor Kancası (1 adet)                                      11. Şok Kordonu (1 adet)

      6. Fırlatma Kulpu (1 adet)                                     12. İstiklal Montaj Kılavuzu

     


  Kitin içinde yer alan malzemelerin yanı sıra atölyenizde bulunması gerekli olan alet ve malzemelere de ihtiyaç duyacaksınız. Bu malzemeler şunlar olacaktır: Cetvel, Kalem, Modelci Bıçağı, Beyaz Tutkal, PVC Yapıştırıcısı, Makas, Zımpara Kağıdı, Maskeleme Bantı, Sprey Astar Boya(Beyaz) ve Sprey Boya(Gri)..

  Resim 3 -- Paketlenmiş İstiklal Model Roket Kitleri toplu halde

  1. AŞAMA: MOTOR KUNDAK MONTAJI

  Bilindiği üzere model roketinizi uçuracak olan sistem model roket motorudur. Bu motorun modelde sağlam ve güvenilir bir şekilde yerleşmesi ancak motor kundağı sayesinde mümkündür. Motor kundağını yapmak için paketin içerisindeki merkezleme halkaları, motor kancası ve itki halkasına ihtiyacınız olacaktır. Bir cetvel kullanarak motor kundak borusunun  ucundan itibaren 13 mm. , 57 mm. ve 64 mm. uzaklıkta  üç ayrı çizgi çiziniz. Motor kancasını yerleştirmek için 64 mm. uzaklıktaki çizginin üzerine modelci bıçağını kullanarak 3mm. genişlikte bir yarık açınız.

  Çok az kavis vermiş olduğunuz motor kancasını açmış olduğunuz bu yarığa yerleştirip motor borusunun üzerine yatırınız. Motor kancası, motor borusunun üzerinde bu halde dururken merkezleme halkalarını motor borusu üzerinde 13 mm. ve 57 mm. lik çizgiye kadar dikkatlice kaydırınız. Halkaları yerleştirdikten sonra halkaların her iki yanına beyaz tutkal sürerek motor kancasını sabitleyiniz. Motor borusunun yarık yönündeki iç kısmına da tutkal sürüp itki halkasını borunun içine yapıştırınız. Motor kundak montajınız tamamlanmış olup kuruması için bir kenara bırakınız.

  2. AŞAMA: ŞOK KORDONU BAĞLANTISININ MONTAJI

  Montaj kılavuzunun ilk sayfasının alt tarafındaki şablon bölümünden şok kordon bağlantısını kesiksiz dış çizgileri boyunca bir makasla kesip çıkarınız. Kestiğiniz şablonu noktalı çizgilerden katlayarak kırıştırınız. 2 ile gösterilen yere çok az tutkal sürüp şok kordonunu hafif çapraz olacak şekilde yayınız. 1 ile gösterilen kısmı öne doğru bu kısmın üzerine katlayıp bastırınız. Aynı işlemi 3 ile gösterilen yere tutkal sürüp tekrar katlayarak yineleyiniz. Montajı parmaklarınızın arasında sıkıca bastırınız.Şok kordonu bağlantısı montajınız tamamlanmış olup kuruması için bir kenara bırakınız.

  3. AŞAMA: BURUN KONİSİ MONTAJI

  Burun konisi taban parçasını yapıştırmadan önce burun konisinin içine sokarak uygunluğunu kontrol ediniz. Burun konisinin iç kısmına ince bir tabaka halinde plastik yapıştırıcıyı sürüp taban parçasını yapıştırınız.

  4. AŞAMA: KANATÇIK YERLERİNİN BELİRLENMESİ

  Gövde borusu üzerinde kanatçık yerlerinin belirlenmesi için montaj kılavuzunun ikinci sayfasındaki boru işaretleme kılavuzunu ya da kanatçık kılavuzunu kullanmak gerekmektedir. Bu kılavuzların kullanımı son derece basittir. Motor kundağını gövde borusuna yerleştirmeden evvel gövde borusunu kılavuz üzerinde dik bir pozisyonda tutunuz. Gövde borusundaki İSTİKLAL yazısının iki kanatçığın tam ortasında olmasına dikkat ediniz. İstenilen kanatçık sayısına göre kılavuz çizgilerinin gövde borusuyla birleştiği yerleri kalemle işaretleyiniz ve daha sonra motor kundağını yerleştiriniz.

  Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın kanatçık yerleri işaretlendikten sonra gövde borusunu bir kapı çerçevesine dayayarak işaretlerin kapıyla birleştiği yerlere düz çizgiler çiziniz. Kapı çerçevesi burada size iyi bir kılavuz olacaktır. Kanatçık çizgilerini gövde borusu boyunca 25 mm.  olarak çiziniz. Kanatçıkların kolay yapıştırılması için gövde borusunu 600 kum zımpara kağıdıyla hafifçe zımparalayarak pürüzlendiriniz.

  5. AŞAMA: MOTOR KUNDAĞINI YERLEŞTİRME

  Gövde borusundaki İSTİKLAL yazısı okunacak pozisyonda ve baskılı şekil üstte kalacak şekilde elinize alıp baskılı olmayan ve kanatçık yerlerinin belirlendiği beyaz renkli ucundan itibaren 13 mm. ve 57 mm. ölçünüz. Yapabiliyorsanız bu ölçümü gövde borusunun içinde yapınız. Gövde borusunun iç tarafındaki ölçüm yerini kalemle çepeçevre çiziniz. Bir parça balsa artığını ya da bir kulak temizleme çubuğunu kullanarak, gövde borusunun işaretlenmiş iç tarafının  çepeçevresine tutkal sürünüz. Motor kundak montajının ön tarafını gövde borusunun tutkallanmış kısmından içeriye doğru hafifçe itiniz. Bu işlemi kundağa destek olmak için işaret parmağınızı motor borusunun içine sokup kundağın ön tarafı(kancalı yön) gövde borusunun arkasıyla aynı hizaya gelinceye kadar dikkatlice ve hiç durmadan yapınız. DİKKAT: Bu işlem son derece dikkatlice ve tek hareketle yapılmalıdır. Eğer yeterince özen gösterilmezse rokette montaj hatası ve deformasyon görülebilir. 

  6. AŞAMA: KANATÇIKLARIN HAZIRLANMASI

  İstiklal kitinin kanatçıkları lazer kesimdir. Bu kesim işleminde kanatçıkların balsa levhaya olan bazı noktaları tamamen kesilmemiş olduğundan kanatçıkları balsa levhadan ayırmak için hobi bıçağını kullanınız. Levhadaki diğer kanatçıklara zarar vermemek için bu ayırma işlemini çok dikkatli yapınız. Bu işlem sırasında ayrılan balsa artığını bir sonraki aşamada tutkal aplikatörü  olarak kullanabilirsiniz. Balsa levhadan ayırdığınız 4 adet kanatçığın bütün kenarlarını eşleştirip bir araya getiriniz. Bir araya getirdiğiniz kanatçıkların kenarlarını pürüzsüz ve düz hale getirmek için zımpara kağıdı üzerinde hafifçe zımparalayınız. Bu işlemi kanatçıkları 1-2 kez (daha fazla değil) sürterek gerçekleştiriniz. Roketinizden daha yüksek performans göstermesini istiyorsanız her bir kanatçığın hücum, firar ve uç kenarlarını hafifçe zımparalayıp 45 derecelik açı veriniz. Kanatçıkların bu şekilde yuvarlayıp biçim vermek roketinizin uçuş esnasında aerodinamik kuvvetleri yenmesine yardımcı olur. DİKKAT: Kanatçığın gövde borusuna yapıştırılacak olan çentikli kenarı taban kenarı olup bu kenarı kesinlikle biçimlendirmeyiniz. 

  7. AŞAMA: KANATÇIKLARIN GÖVDE BORUSU ÜZERİNE MONTAJI

  Roketinizin dengeli bir uçuşu için kanatçıkların gövde üzerine doğru bir şekilde takıldığından emin olmalısınız. Bunu sağlamak için kanatçık kenarlarını kesin olarak belirlemek gerekir. Kanatçıklardaki çentik açılmış kenar taban kenarı olup montaj kılavuzu ya da etiket üzerindeki resimle eşleştirerek gövde borusuna yapıştırılacak taban kenarını ve ön(hücum) kenarın yönünü belirleyiniz.

   

  Bir kanatçığın taban kenarına ince bir tabaka tutkal sürünüz. Tutkalın hafifçe kuruyup ince bir film tabakası oluşturması için bir iki dakika bekleyiniz. Bu işlem kanatçığı takmayı kolaylaştırarak daha kuvvetli bir yapışmayı sağlayacaktır. Aynı kanatçığa biraz daha tutkal sürünüz. Kanatçığın arka kenarını gövde borusunun arka kenarıyla aynı hizaya getiriniz. Taban kenarını gövde borusunun üzerindeki kanatçık çizgisi boyunca hafifçe bastırınız. Tutkal derzini bozmamak için bu esnada çok dikkatli ve yavaşça çalışınız. DİKKAT:Tutkal henüz yaşken kanatçıkları takmayınız. Geriye kalan kanatçıkları da aynı şekilde takınız.

  Bütün kanatçıklar tutturulduktan sonra, uygun kanatçık aralığını kontrol etmek için montaj kılavuzunun ikinci sayfasındaki boru işaretleme kılavuzunu kullanınız. Kanatçık aralığı uygun olmayan kanatçığa daha tutkal yaşken müdahale ederek uygun konuma getiriniz. Roketi görüldüğü gibi masada ya da bir roket desteği üzerinde düşey konumda tutarak kanatçıkları kurumaya bırakınız. Bu kuruma süresi için 1-2 saat ya da daha iyisi bir gece bekleyiniz.

  8. AŞAMA: FIRLATMA KULPUNU TAKMAK

  Motor kancasının tam karşısı referans alarak gövde borusunun arkasından 76 mm. ölçüp bir işaret koyunuz. Bu işaret fırlatma kulpunu takmak için başlangıç noktası olacaktır. Fırlatma kulpuna tutkal sürüp işaretli yerden itibaren fırlatma kulpu çizgisi boyunca gövde borusu üzerine yapıştırınız. Tutkal kurumadan önce fırlatma kulpunun gövde borusuyla aynı hizada olduğundan emin olunuz.

  9. AŞAMA: TUTKAL TAKVİYELENDİRMESİ

  Tutkal derz takviyeleri veya pervazları kanatçıkların ve fırlatma kulpunun gövde borusu üzerine pekişmesi ve bütünleşmesi için önemlidir. Bu kaynaşma parçaların bağlantı noktalarını güçlendireceği gibi roketinizin uçuş esnasındaki hava akımlarını da düzeltir. Kanatçıklar ve fırlatma kulpunun gövde borusuyla olan açıklıklarına çok az tutkal sürünüz. Parmağınızı bir mastar gibi kullanarak düzgün tutkal pervazları oluşturunuz ve fazla tutkalı uzaklaştırınız. Roketi düşey konumda tutarak kurumaya bırakınız.

  10. AŞAMA: ŞOK KORDONU BAĞLANTISINI TAKMAK

  Gövde borusunu elinize alıp ön tarafından itibaren 25 mm. ölçünüz. Yapabiliyorsanız bu ölçümü gövde borusunun içinde yapınız. Gövde borusunu iç tarafındaki ölçüm yerini kalemle işaretleyiniz. 25 mm. uzaklık burun konisinin geçmesi için gerekli olan boşluğu yaratmak için önemlidir. Şok kordon bağlantısına tutkal sürüp işaretlemiş olduğunuz yere yapıştırınız. 

  11. AŞAMA: ROKETİN BOYANMASI

  Roketinizi boyamadan önce tutkal derzlerinizin tamamen kuruduğundan emin olmalısınız. Tutkal kuruduktan sonra, balsa kanatçıkların yüzeyini ince zımpara kağıdı ile zımparalayınız. Daha sonra kanatçıkların her iki tarafına fırça yardımıyla ince bir kat dolgu verniği sürünüz. Dolgu verniği kuruduktan sonra ince zımpara kağıdı ile zımparalayınız. Bu işlemi iki kez tekrarlayınız. Bu işlem kanatçıkları daha dayanıklı hale getirmektedir.

  Roketinizin ana rengi olan daha belirgin ve düzgün görünmesi için, roketinizin sadece bir kat beyaz renkte astar boya püskürtünüz. Gerekirse astar boyadan sonra 600 kum zımpara kağıdıyla roketi hafifçe zımparalayınız. Astar ve asıl boyayı çok fazla uygulamayınız. Yoksa roketinizin ağırlığı artacaktır. Burun konisinin gövdeye yapışmaması için burun ve  gövdeyi ayrı ayrı boyayınız. Burun konisinin geçmesinin üzerini boyamamak için geçmenin üzerini bantla maskeleyiniz. Burun konisini iple asıp boyayınız. Roket gövdesini boyamak için kanatçıkların gövdeye takıldığı yerden itibaren gövdenin etrafını çepeçevre bantla maskeleyiniz. Daha sonra, gövdeyi roket kitinin plastik torbasına yerleştirerek torbayı sızdırmaz hale getirmek için alttaki bantın üzerine kadar sarıp tekrar bantla maskeleyiniz. Önce beyaz renkli astar ve daha sonra asıl ana renkle boyayınız. Boyanmış olan bütün parçaları havadar bir yerde kurumaya bırakınız.Boya kuruduktan sonra burun konisi ve gövde üzerindeki maskeleme bantı ve plastik ambalajı çıkarınız. Boyama işlemini paraşüt ve şok kordonunu burun konisine bağlamadan önce yapmanızı tavsiye ediyorum.

  Roketinizi göz alıcı hale getirmek için bir kat parlak sprey vernik kullanabilirsiniz. DİKKAT:Sprey verniğin boyayla uyumlu olmasına dikkat ediniz. Yoksa boyanız zarar görebilir.     

  12. AŞAMA: PARAŞÜT VE ŞOK KORDONUNU BURUN KONİSİNE BAĞLAMAK

  Paraşüt iplerini bir araya getirerek burun konisindeki kapalı halkanın içinden geçiriniz. Paraşütü aşağıdaki resimde gösterildiği gibi ilmek halkası haline getirdiğiniz paraşüt iplerinin arasından geçiriniz. İpleri sıkıca çekerek paraşütü bağlayınız. Şok kordonunun boşta kalan ucunu da kapalı halkanın içinden geçirip iki düğüm atarak bağlayınız.

  Masanın üzerindeki üç adet istiklal model roketi uçurulmayı bekliyor.

                                                                                                                       

                                                                                                                                    İstiklal Montaj Kılavuzu

   İstiklal Model Roket Kitinin Fiyatı: 300-TL'dir.

  İlk yayımı 30 Kasım 2016

  Son güncelleme 27 Nisan 2024

  Sayfa Başı
  Ana Sayfa