Oktanyum'un Deneysel Amatör Roketçilik Web Sitesi


Millet

 • Giriş 
 • Yapımı 
 • Giriş

  Millet model roket kiti Kırmızı Bebek, Kanarya, İstiklal, İzmir  ve Vatan model roket kitlerinden sonra tarafımdan tasarlanarak üretilmiş altıncı bir model roket kiti. Bu kit de diğer model roket kitleri gibi başlangıç seviyesinde bir kittir.

  Bu modelin gövde borusu kendinden boyalı ve çıkartmalıdır. Kanatçıklar lazer kesim balsa olup burun konisi de ABS plastiktir. Millet modeli  53 cm. boyunda ve 43 gr. ağırlığındadır.

  Millet model roket kitini içeren paket mümkün olduğunca profesyonelce ve ticari bir amaç doğrultusunda oluşturulmuş olup içerik açısından model roketçiliğe adım atan acemiler için çok tatmin edici olmaktadır. Model roketçilik yapım tekniklerini içeren bu roket, model roketçilikteki ustalığınızın geliştirilmesinde en büyük yardımcınız olacaktır.

  Resim 1 -- Millet Model Roket Kiti Ambalaj Etiketi     


  Yapımı

  Millet model roketi oldukça sade görünümlü bir ambalaj içerisinde sunulmuştur. Bu model roketin yapımına başlamadan önce paketin içinde bulunan veya bu web sayfasında pdf formatında olan montaj kılavuzundaki yapım aşamalarını iyice okuyarak montaj işlemini kafanızda canlandırınız. Paketi açtıktan sonra içindekileri çalışma masanızın üzerine döktüğünüzde Millet Model Roket Kitini oluşturan tüm parçaları montaj kılavuzunda yer alan parça şemasıyla eşleştiriniz. Bu eşleştirme sonucunda Millet Model Roket Kitini oluşturan malzeme aşağıda bir liste halinde verilmiştir.

   

  Resim 2 -- Millet Model Roket Kitini oluşturan parçalar

     

      MİLLET MODEL ROKET KİTİ MALZEME LİSTESİ

   

   

      1. GB-25 Gövde Borusu (2 adet)                             8. Lazer Kesim Balsa Kanatçık (3 adet)       

      2. GB-19 Motor Kundak Borusu (7 cm.)                 9. Plastik Burun Konisi (1 adet)      

      3. Merkezleme Halkası (2 adet)                             10. Plastik Burun Konisi Tabanı (1 adet) 

      4. İtki Halkası (1 adet)                                            11. 30 cm'lik Naylon Paraşüt (1 adet)

      5. Motor Kancası (1 adet)                                      12.  Şok Kordonu (1 adet)

      6. Gövde Bağlayıcı (1 adet)                                   13. Millet Montaj Kılavuzu

      7. Fırlatma Kulpu (1 adet)                                    


  Kitin içinde yer alan malzemelerin yanı sıra atölyenizde bulunması gerekli olan alet ve malzemelere de ihtiyaç duyacaksınız. Bu malzemeler şunlar olacaktır: Cetvel, Kalem, Modelci Bıçağı, Beyaz Tutkal, PVC Yapıştırıcısı, Makas, Zımpara Kağıdı, Maskeleme Bantı ve Sprey Boya(Beyaz).

  Resim 3 -- Paketlenmiş Millet Model Roket Kitleri toplu halde

  1. AŞAMA: MOTOR KUNDAK MONTAJI

  Bilindiği üzere model roketinizi uçuracak olan sistem model roket motorudur. Bu motorun modelde sağlam ve güvenilir bir şekilde yerleşmesi ancak motor kundağı sayesinde mümkündür. Motor kundağını yapmak için paketin içerisindeki merkezleme halkaları, motor kancası ve itki halkasına ihtiyacınız olacaktır. Bir cetvel kullanarak motor kundak borusunun  ucundan itibaren 13 mm. , 57 mm. ve 64 mm. uzaklıkta  üç ayrı çizgi çiziniz. Motor kancasını yerleştirmek için 64 mm. uzaklıktaki çizginin üzerine modelci bıçağını kullanarak 3mm. genişlikte bir yarık açınız.

  Çok az kavis vermiş olduğunuz motor kancasını açmış olduğunuz bu yarığa yerleştirip motor borusunun üzerine yatırınız. Motor kancası, motor borusunun üzerinde bu halde dururken merkezleme halkalarını motor borusu üzerinde 13 mm. ve 57 mm. lik çizgiye kadar dikkatlice kaydırınız. Halkaları yerleştirdikten sonra halkaların her iki yanına beyaz tutkal sürerek motor kancasını sabitleyiniz. Motor borusunun yarık yönündeki iç kısmına da tutkal sürüp itki halkasını borunun içine yapıştırınız. Motor kundak montajınız tamamlanmış olup kuruması için bir kenara bırakınız.

  2. AŞAMA: ŞOK KORDONU BAĞLANTISININ MONTAJI

  Montaj kılavuzunun ilk sayfasının alt tarafındaki şablon bölümünden şok kordon bağlantısını kesiksiz dış çizgileri boyunca bir makasla kesip çıkarınız. Kestiğiniz şablonu noktalı çizgilerden katlayarak kırıştırınız. 2 ile gösterilen yere çok az tutkal sürüp şok kordonunu hafif çapraz olacak şekilde yayınız. 1 ile gösterilen kısmı öne doğru bu kısmın üzerine katlayıp bastırınız. Aynı işlemi 3 ile gösterilen yere tutkal sürüp tekrar katlayarak yineleyiniz. Montajı parmaklarınızın arasında sıkıca bastırınız.Şok kordonu bağlantısı montajınız tamamlanmış olup kuruması için bir kenara bırakınız.

  3. AŞAMA: BURUN KONİSİ MONTAJI

  Burun konisi taban parçasını yapıştırmadan önce burun konisinin içine sokarak uygunluğunu kontrol ediniz. Burun konisinin iç kısmına ince bir tabaka halinde plastik yapıştırıcıyı sürüp taban parçasını yapıştırınız.

                                                                                                                                              

                                                                                                                                    Millet Montaj Kılavuzu

   Millet Model Roket Kitinin Fiyatı: 350-TL'dir.

  İlk yayımı 15 Temmuz 2019

  Son güncelleme 27 Nisan 2024

  Sayfa Başı
  Ana Sayfa